Femina

Autor: Veronika Liďáková | 13.9.2012 o 22:04 | Karma článku: 6,60 | Prečítané:  364x

Čo vás napadne pri slove žena? Milióny pojmov, ktoré vyjadrujú pre každého niečo iné. Niekto si vybaví pani v domácnosti, iní krásu a zvodnosť, ďalší niečo hlúpe a podradné, niektorý zase starostlivú a láskyplnú matku. Ja si predstavím kvet. Pre každú ženu na svete existuje rastlinka, ktorá svojím zovňajškom dokonale opisuje jej osobnosť. Navonok je vidieť z jej vnútra to, čo sama ako bytosť nikdy neukáže. Ten kvietok to povie za ňu. Stačí, ak ho nájdete a všetko pochopíte. Ja si však myslím, že každú vlastnosť ženy dokáže vyjadriť jeden jediný kvet. V ňom sa nájde každá z nás. Jeho vonkajšie črty si musíte preložiť do jazyka pocitov a emócií. Vytvorí sa v ňom príbeh... Príbeh, venovaný každému spirituálnemu stvoreniu, ktoré sa v ňom uvidí.

 

 

Žena je ako ruža. Toto krehké no zároveň silné dieťa prírody v nás pri jedinom pohľade vyvolá všemožné pocity. Prídu za každým, keď sa na ňu znova pozriete. Krvavočervené lupienky jej nádhernej koruny vábia svojou zmyselnosťou, no pritom sú jemné a tak ľahko sa im dá ublížiť. Stačí trošička nepozornosti, bezcitnosti a rubíny sa rozplačú. Kvapôčky krvi sa nezastaviteľne valia silnejším prúdom, až zostane biela. Slnko sa ju pokúša oživiť. Jeho lúče na chvíľku vyplnia to prázdno a zafarbia ju na žlto.  Žiari pokojom a kľudom. Teplý letný dážď zmije spomienky na útrapy. Spolu s pánom dňa privolajú dúhu. Ponúkne znovuzrodenému kvietku späť jeho farbu. S radosťou, no aj obavami príme tento nečakaný dar. Vyvinie sa doružova a do okolia prenikne plnohodnotná a vyrovnaná.

Príde noc a na oblohe sa objaví brat jej záchrancu. Na zemi zbadá mäkké svetielko. Prizrie sa lepšie a uvidí takú očarujúcu krásu, že fascinovaný na chvíľku onemie. Nežne ružičku preberie s pekných snov. Ponúkne jej takú farbu, akú nemá žiaden iný kvet na svete. Chce aby patrila do jeho nočného kráľovstva. Pomaly sa do nej vlieva neznáma farba. Cíti nové pocity.  Na obzore začnú krajinu pretkávať zlatisté nitky. Prichádza deň. Malý kvietok pozdraví svojho priateľa. Slnko sa udivene a zhrozene zadíva na svoju chránenkyňu. Už pred ním nebola nevinná ružová. Teraz ju zdobila zamatovočierna. Chcel ju pokarhať. Prečo to dopustila? Už nebola jeho. Ruža sa cítila ukrivdene. Nepáčilo sa jej ako ju stále niekto ovplyvňuje a chce vlastniť. Svoju zraniteľnosť a slabosti ukryla a ochraňuje ich tvrdými a nemilosrdnými tŕňmi, ktoré pokrývajú celučičké telo ako pancier. Stále jej pribúdajú nápadníci, ale ona už nemá záujem. Sklamala sa. Nikomu už neverí a nechce veriť. Bojí sa zrady.

Ľahké smaragdovozelené lístky zdobiace útlu, bezchybne hladkú stonku, jej zľahučka hľadí vietor, keď sa zase raz pokúša o lichôtky. Akoby si neuvedomil, že tie listy, čo tak rád a neprestajne zahrňuje pozornosťou, na okrajoch dotvárajú maličké zúbky. Pri každom dotyku sa doňho zarežú ako britvy. Myslel si snáď, že keď podstatu chránia tŕne tak zvyšok nechá len tak napospas zvrhlíkom? Nápadníci už úplne strácajú pre ňu hlavu. Každé ráno dostáva šperky v podobe kvapiek rosy, ale aj tak nepoľaví. Pána vody je jej ľúto. Bol k nej ako jediný milý a nič zato nečakal. Aspoň nenápadne si predávajú správy  cez tajuplné vodné útvary. Myšlienky sa nimi pomaly prelínajú, ako škvrny atramentu...

Kráľovský dvor ležiaci jej pri nohách ju neprestajne obklopuje z čistého úžasu nad tým nevídane geniálnym pôvabom. Nikdy nie je sama, ale v duši má prázdnotu a je osamelá ako nik na svete. V temnote smútku čaká, kým naplno duševne zažiari.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?